Sağlık Bakanlığı 10 Bin Personel alımı yapacak

SAĞLIK BAKANLIĞI 10 BİN PERSONEL ALIMI YAPACAK

Sağlık Bakanlığı hem bütçeyle verilen atama izinleri hem bazı hastanelerin kamuya devredilmesi hem de 5 bini aşkın sağlık personelin görevden uzaklaştırılmasının ardından ciddi sayıda personel alımı yapacak. Personel alımının 10 bini geçeceği tahmin ediliyor, görevden almalar artarsa sayı daha da artacaktır.

15 Temmuz’dan Sonra Personel Açığı Arttı

FETÖ operasyonları sırasında bazı hastaneler kamulaştırılmıştı yani devlete geçmişti. Bu hastanelere Bakanlık personel ataması yapacaktır. Ayrıca devlet hastanelerindeki FETÖ bağlantılı personellerin görevine son verilmesinden ardından da personel açığı oluşacaktır. Bakan AKDAĞ, 5581 personelin görevden uzaklaştırıldığını açıklamıştı. Bunun yaklaşık 4 bini doğrudan ilk atamaya açılacaktır.

Bütçeye Göre Ne Kadar Personel Alabilir?

Sağlık Bakanlığı yılın ilk yedi ayında 3 bin sözleşmeli ve 6 bin kadrolu sağlık personeli almıştı. Bakanlığın elinde bütçe planlamasına göre 3-4 bin arası kadrolu, 3-4 bin arası sözleşmeli, 10 bin de hizmet alımı için atama izni var. Yani asıl atamalar bundan sonra yapılacak diyebiliriz.

Bakanlığın Serbest Kadroları da Var

Sağlık Bakanlığı’nın elinde yeteri kadar serbest kadro da vardır. Acil ihtiyaç halinde DPB ve Maliye’nin onay vermesi halinde kadrolar atamaya açılabilecektir.

Özetle; Devlet, sağlık alanında hiçbir sağlık kuruluşunu personelsiz bırakmayacaktır. Gerekli alt yapıların ardından personel alımları için ilana çıkacaktır. Sosyal medyada atamalar için uğraşan platform ve grupların sabırla beklemesi hatta atamalar yönünden rahat olması lazım. Öğretmen ve sağlık personeli alımlarında hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Sadece biraz zaman lazım.

Kaynak: kamupersoneli.net

İLGİLİ YAZILAR

Kamu’ya 90 Bin Personel alımı yapılacak... İstihdam seferberliği tüm hızıyla s...
Sağlık Bakanlığı 3890 Sözleşmeli Personel Ala... Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Kamu Ha...
Kamu Kurum ve Kuruluşlarına 100 Bin Bilişim P... 15 Temmuz darbe girişiminin ardında...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir