25 Bin Yeni Güvenlik Korucu Alınacak

Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Sözen, 25 bin yeni korucu alımı yapılacağını açıkladı. Korucu alımının detayları haberimizde…

Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, geçtiğimiz günlerde çıkarılan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname neticesinde 49 yaşını dolduran korucuların emekli edileceğini, emekli olan korucuların yerine 30 yaşını aşmamış olmak şartıyla kardeşlerinin veya çocuklarının görevlendirileceğini açıkladı.

Başkan Sözen açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Korucularımızın büyük bir kısmının yaşlandığını, bu nedenle PKK ile mücadelede yeteneklerini yavaş yavaş kaybetmeye başladıklarını sık sık dile getiriyorduk. Son düzenleme ile asker ve polisimizle omuz omuza görev yapan korucularımızdan yaş nedeniyle emekliye ayrılacakların yerine daha genç ve dinamik kadrolar görev alacak. Bir anlamda korucuların gençleştirilmesine yönelik bir adım atılmış oldu. Emekli olanların yerine oğlu ya da kardeşine bu hakkın tanınmış olmasını ise oldukça önemsiyoruz.”

PKK ile mücadelede 47 bin korucunun görevli olduğunu, bunlardan 15 bininin KHK kapsamında emekli olacağını açıklayan Sözen: “Yaş nedeniyle emekliye sevk edileceklerin yerine kardeşi ya da oğlunun alınması, 18 bin yeni korucunun da görev başlaması demek. Bunun yanında Bakanlığın, daha önce boşalan kadrolardan kaynaklanan 2 bin 500 korucu alımı söz konusu. Ayrıca, Bakanlar Kurulu kararı ile 5 bin korucu daha alınacak. Buna göre, yeni dönemde yaklaşık 25 bin güvenlik korucusu görev yapacak” dedi.

Ziya Sözen, korucuların PKK ile mücadelede bundan sonra daha etkin olacağını bu nedenle korucu timleri oluşturulacağını, korucuların askerler gibi ağır silahlar taşıyacağını söyledi ve ekledi: “Bundan sonra korucular, PKK’nın korkulu rüyası olacak. Önümüzdeki günlerde yeni arkadaşlarımızın göreve başlamasıyla oluşturulacak korucu timleri, PKK’ya daha büyük kayıplar yaşatacak. Bu timler, gece gündüz teröristlerin peşinde olacak. Korucularımızın teçhizatlarına yönelik çalışmalar da devam ediyor. Korucu timlerine gece görüş dürbünü, uydu telefonu, kanas, biksi ve roketatar gibi ağır silahlar da verilecek.

Son zamanlarda korucularımız için önemli adımlar atıldı. Korucu kardeşlerimize gösterilen bu itibar camiamızı üst düzeyde motive etti. Devletin koruculuk sistemini devam ettireceğini ve koruculara gereken önemi verdiğini yeni düzenlemelerle bir kez daha gördük. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. İsim değişikliğiyle birlikte özlük haklarında da önemli gelişmeler oldu. Silah ruhsatı alma, günlük harcırahın yanı sıra korucuların Türkiye’nin dört bir tarafından görev almalarının önü açıldı.”

KAYNAK : Kamupersoneli.net| ANKARA

İLGİLİ YAZILAR

Üniversitelere 2 Bin Personel Alımı Yapılacak... Üniversitelere 2 Bin Personel Alı...
2200 Komiser Yardımcısı Alınacak | Emniyet Mü... 2200 Komiser Yardımcısı Alınacak ...
Nisan Ayı Kamu Personel alımları Nisan - Mayıs aylarında kamuya çok ...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir