2017 EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar

EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Kadınların ve erkeklerin çalıştıkları dönemlerde biriktirdiği prim gün sayısı ile devlet tarafından hayatının geri kalanında garanti altına alınması ve düzenli ödeme yapılmasına emeklilik denilmektedir. Birçok kişi çalışma dönemlerinden sonra bu olanak sayesinde her ayın belirli tarihlerinde ödeme almaktadırlar.

Emekli olmak isteyenlerin öncelikle bir kurum veya kuruluş fiili olarak gün sayılarını doldurması gerekmektedir. Bunun hesaplaması ve ödenen tutarlara göre belirli bir oranda maaş bağlanmakta ve hayatının geri kalanını idame ettirmektedirler. Durum böyle olunca insanların bu sistem içerisinde yer alma düşünceleri fazlasıyla artmaktadır. Fakat yeni gelen kanunlar ile emeklilikte yaşa takılmak diye bir sistem gelişmiş durumdadır. Birçok kişi bu durumun içerisinde olduğu için emekli olamıyor ve maaş sisteminden yararlanamıyor. Son yapılan düzenlemeler ile de bunun kolaylaştırılması hedeflenmiştir.

Emeklilikte Yaş Sorunları

Fiili olarak yirmi sene üstünde çalıştığınız zaman eski hükümlere göre emekli olabiliyordunuz. Fakat değişen kanunlardan ötürü yaşa takılmak gibi bir olay karşımıza çıkmıştır. Bunun için hem yasa da belirtilen primleri hem de yaşı karşılamanız gerekmektedir. Aksi halde emekli olamıyorsunuz.

Yaştan Emekli Olma Koşulları

8 Eylül 1999’dan önce SGK emeklilik girişi olan bireyler artık yüzde beş düşüş ile erken emekli olabiliyorlar. Yani normal alacağınız maşın her aylık periyodu için yüzde beşlik bir düşüş uygulanıyor ve bunun karşılığın emekli olarak sayılabiliyorsunuz. Sürekli olarak birine bakmak zorunda iseniz ve çalışma şartlarından dolayı yüzde altmışlık bir gerileme yaşıyorsanız en az on sene öncesinde kolaylıkla emekli olabiliyorsunuz. Çocuklarına bakmak ile hükümlü olan anneler ise 2008’den itibaren yatırılan her gün sayısı için erken emeklilik avantajından kolaylıkla yararlanıyor. Bunun dışında ise doğum borçlanması gibi seçenekler ile de kolaylıkla erken yaşta emeklilik sisteminden yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca prim gün sayınızda bir eksiklik varsa anlaşmalı bankalardan kredi çekerek düzenli bir bicimde emekli olabilir maaşınızdan kesinti olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak : İşkur.us

İLGİLİ YAZILAR

500 Bin Kişiye Erken Emeklilik Müjdesi Erken Emeklilik kimlere geliyor? E...
Erken Emeklilik kimlere geliyor? Emekli Sandığı Kanunu ve Sosyal Güv...
Emekliye Haziran Ay’ında Müjde Emekliler için bankalarla Haziran’a...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir