29 Milyon Ev Kadını Ekonomiye Katkı Sağlayacak

Türkiye Bilişim Derneği işinden uzak kalmış kadınları yeniden ekonomiye kazandırmak için harekete geçti. Proje ile 29 milyon kadın uzaktan eğitim ile iş sahibi olacak.

Türkiye Bilişim Derneği tarafından Bilişimle Girişimci Kadınlar Projesi ile ilk etapta 500 kadına ulaşılması hedefleniyor. Proje engelleri aşıyorum, bilişimle kendi işimde evimden çalışıyorum sloganıyla Ankara şubesinde başlatılıyor. Girişimci Kadınlar Projesi ile kadınların yaşam kalitesinin ve sosyal statünün yükseltilmesi, iş gücüne katılımın ve istihdamın artırılması amaçlanıyor.

Türkiye genelinde internet tabanlı e-öğrenme sistemi ile 29 milyon kadının ekonomiye katkı sağlaması hedefleniyor. Proje kapsamında kadınlar internet erişiminin olduğu her noktadan e-ticaret, girişimcilik, satış ve pazarlama teknikleri, sayısal pazarlama, hukuki mevzuat, siber güvenlik, iletişim teknolojileri eğitimleri alarak sertifika sahibi olacak. Eğitimlerini tamamlayan kadınlar sertifika sahibi olurken, bilgi birikimlerini e-ticaret ortamı üzerinden duyurarak, pazarlayacak ve ticari kazanç elde edecekler.

TBD Genel Başkanı projenin tanıtım toplantısında kadınlar, erkekle aynı şartlara sahip olursa Türkiye’nin geleceği çok daha güçlü olur. Mesleklerin cinsiyet yoktur. 2023 hedeflerinin tutturulabilmesi için kadın istihdamının artması şart. Kadınların azmi ve çalışkanlığına inanıyoruz. Kadın zirveyi hedeflerse onu kimse durduramaz diye konuştu.

BGK projesi ile üniversiteyi bitirmiş, çalışmayan ev kadını veya emekli kadınlara proje çizimi, danışmanlık, eğitim, yazılım geliştirme gibi konularda bilgiye yönelik beşeri sermayelerini pazarlayabilecekleri ve evlerinden çalışabilecekleri bir ortam hazırlanacak. Projeye dâhil olan kadınlar bilgiye dayalı sermayelerini değerlendirebilmeleri, ticari kazanca çevirmeleri, aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaları sağlanacak.

Kaynak: 29 Milyon Ev Kadını İnternet İle Ekonomiye Katkı Sağlayacak

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir